Plesk Onyx Ip Adresi Değiştirme ve Domain Ataması

#Sistem : CentOS 6.9

#uname -a

#Linux local.localdomain 2.6.32-696.23.1.el6.x86_64 #1 SMP Tue Mar 13 22:44:18 UTC 2018 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Merhaba arkadaşlar,

Bir sunucunuz (VDS,VPS), 1 IP adresi ile bu sunucuya kurulu bir Plesk Onyx panele sahip olduğunuzu varsayarak yazıyorum. Test ettiğimiz sunucu işletim sistemi versiyon ve çekirdek bilgisi yukarıda detaylı olarak belirtilmiştir.

Son zamanlar da bir sıkıntı yaşadım. Şahsi sitelerimi barındırdığım bir sanal sunucuya sahibim ve bu sunucuya bağlı olan servis sağlayıcı firmamın bana tanımladığı IP adresim var. Herhangi bir sebepten ötürü servis sağlayıcım benim olduğum ip bloğunu tamamen değiştireceğini bildirdi. (Bu ilk ip değişikliği oldu. Ardından yazı uzamasın diye detaylandırmıyorum. Kısa zaman içeren süreçlerde bir kaç defa daha IP adresim değişti.) Ardından değişen ip sonrasında Plesk Onyx panele giriş yaptım. Menüden Araçlar ve Ayarlar seçeneğine tıkladım. Açılan pencerede sunucuyu , pleski , sistem servislerini ve kaynaklarının yapılandırıldığı sayfadır.

“Araçlar ve Kaynaklar” başlığı altında bulunan ‘IP Adresleri’ seçeneğini kullanarak ip adresleri sayfasına giriş yapıyoruz. Burada karşımızda yalnız eski IP adresiniz yazıyorsa IP’yi yeniden oku seçeneği ile sunucuya tanımlanan yeni ip adresinizi bulabilirsiniz. Ardından bulunan ip adresine tıklayarak açılan pencerede ip adresi için sunulan seçeneklerden ‘Paylaşılan’ seçeneğini seçip , ‘default certificate’ seçmeniz konumuz için yeterli olacaktır. Eğer ip adresine tanımlı bir domain adresi girdiyseniz “varsayılan tesis” başlığı altındaki çoktan seçmeliden istediğiniz domain adresini seçerek ip adresine varsayılan domain belirleyebilirsiniz.

Çoktandır yazmadığımdan mıdır? Yazı biraz uzamış olabilir. Ayrıca yukarıda da görsel vermek yerine menüden takip edilen yollar olduğu için yazmak daha kısa oldu. (Benim içim 🙂 )

IP adresi belirledikten sonra satıcıları ve alan adlarını yeni ip adresine aktarabilirsiniz. Fakat ben paneli detaylı incelemesem de inceleyip göz gezdirdiğimde domain adreslerini teker teker taşıyabilidiğimi toplu olarak bu işlemi gerçekleştiremediğimi fark ettim. Bunun üzerine de konuya nasıl çözüm bulabileceğimi araştırdıktan sonra bu sonuca vardım.

Komut:

MYSQL_PWD=`cat /etc/psa/.psa.shadow` mysql -Ns -uadmin -D psa -e 'select name from domains' | awk '{print "/usr/local/psa/bin/domain --update " $1 " -ip <ip_address> "}' | sh

Yukarıdaki komutta bulunan <ip_address> kısmına yeni ip adresinizi yazarak panelde bulunan tüm domain adreslerine yeni ip adresinizi tanımlayabilirsiniz. IP adresi kısmını doldurup komutu çalıştırdıktan sonra sunucudaki tüm abone ve domainlere yeni ip adresinizi tanımlayacaktır. Sonuç örneği  aşağıdaki gibidir.

root@local.localdomain user]# MYSQL_PWD=`cat /etc/psa/.psa.shadow` mysql -Ns -uadmin -D psa -e 'select name from domains' | awk '{print "/usr/local/psa/bin/domain --update " $1 " -ip 10.10.10.16 "}' | sh
SUCCESS: Update of domain 'bekir.com' completed.
SUCCESS: Update of domain 'kokkus.com' completed.
SUCCESS: Update of domain 'bekir2.com' completed.
The following option is applicable to subscriptions only: ip

SUCCESS: Update of domain 'kokkus2.com' completed.
SUCCESS: Update of domain 'bekir3.net' completed.
SUCCESS: Update of domain 'kokkus3.com' completed.
SUCCESS: Update of domain 'bekir4.com' completed.
SUCCESS: Update of domain 'kokkus4.com' completed.
SUCCESS: Update of domain 'bekir5.com' completed.
SUCCESS: Update of domain 'kokkus5.com' completed.

iyi çalışmalar ..