opevpn dns-outside-dns – Ubuntu

Sistem : Ubuntu 16.04

#uname -v
#29~16.04.2-Ubuntu SMP Tue Jan 9 22:00:44 UTC 2018

Merhaba arkadaşlar,

Uzun zaman sonra geri dönüş yaptığım linux işletim sistemi dağıtımı ubuntu üzerinde openvpn kullanırken bazı sorunlar oldu.

Öncelikle kendi VPN sunucum üzerinden oluşturduğum .ovpn (openvpn client konfigürasyon dosyası) çalıştırdığımda bağlanıyordu fakat internete erişemiyordum. Buna istinaden eğer sizde benim gibi openvpn kurulumu yaptıysanız ilk önce silin ;

Ardından yeniden yüklemeyi aşağıdaki gibi yapın :

Artık .ovpn dosyanız ile vpn sunucunuza bağlanabilirsiniz. İnternete erişebilirsiniz. Fakat burada ikinci bir sorun ise mobil işletim sistemleri (android ve ios) aynı zamanda windows üzerinden kullanıdığımız dns erişim engellerini kaldırmak için kullanılan block-outside-dns sınıfının çalışmadığını bu yüzden de dns engelli sitelere Linux üzerinden ulaşamadığımızı göreceğiz. Bunun çözümü içinde .ovpn dosyamızı açıyoruz ve üst kısımda kulladığımız sınıflardan block-outside-dns yazıyorsa onu silip (zaten yazılı ise .ovpn dosyası ile vpn sunucuya bağlanamazsınız.) altına 3 satırcık iliştiriyoruz.

resim-1

Yukarıdaki 3 satırı .ovpn dosyamıza ekleyip kaydettikten sonra artık hiçbir sorunumuz kalmadı. Dilediğiniz gibi vpn sunucunuza bağlanıp engellere takılmadan istediğiniz siteye bağlantı alabilirsiniz.

İyi günler & çalışmalar ..