Konum Servisleri

Merhaba arkadaşlar,

Apple cihazlarımızın bize sunduğu güzel bir yandan da dikkat edilmezse tehlikeli ve/veya güvenlik zafiyeti doğurabilecek bir özelliği konum servisleri. Bu gün konum servislerinin uygulamalar tarafından kullanımının değil; bizim konum paylaşımımız ile ilgili kısmından bahsedeceğim.

Apple firmasının bize sunduğu ‘Konum Servisleri’ üzerinden ‘Konumumu Paylaş’ özelliği ile konumumuzu kişilerimiz ile paylaşabiliyoruz. Hatta bununla ilgili olarak ‘Arkadaş Bul’ uygulaması geliştirmiştir. Bu uygulama sayesinde istediğimiz kişi ile konumumuzu istediğimiz süre zarfında paylaşabilir ve/veya bu paylaşımını durdurabiliriz.

Arkadaş Bul

Apple firmasının ‘Arkadaş Bul’ Uygulaması Hakkında Bilgi Almak için:
Destek sayfalarındaki ilgili açıklamaları okuyabilirsiniz.  (Tıklayın)
Eğer bir kişiniz ile konumunuzu paylaştıysanız , bu paylaşımı ‘Arkadaş Bul (Arkadaşlarımı Bul)’ uygulaması üzerinden ya da rehber üzerinden yaptıysanız.  Konumunuzun paylaşıldığının kontrolü ve/veya bu paylaşımın telefondan kaldırıldığından emin olmak için neler yapmamız gerekir?

Rehber üzerinden konum paylaşımı ve konum paylaşımının durdurulması resimli anlatım için tıklayınız..

Rehberden konum paylaştığınız bir kişinin , konumunuza ulaşmasını yine rehberden engelleyebilirsiniz. Arkadaş Bul uygulaması ile eklediğiniz kişileri aynı zamanda kaldırabilirsiniz. Burada işimizi kolaylaştıracak ve dikkat etmemiz gereken 2 husus var.

Birincisi eğer Arkadaş Bul uygulaması üzerinden bir ve/veya birden çok kişi ile konumunuzu paylaştınız. Daha sonrasında bu paylaşımları durdurmadan uygulamayı sildiniz. (Konum paylaşımı yapan bu uygulamayı silerek kısa yoldan paylaşım faaliyetinizi durduğunuzu düşündünüz.) Uygulamayı başarı ile silebilirsiniz ya da sildiniz. Fakat konum paylaşım/paylaşımlarınız belirlediğiniz süre zarfında devam etmektedir.

İkincisi ise her iki yolla da (rehber ya da uygulama) eklediğiniz kişilerin kimler olduğunu direkt bir listeden kontrol etmek ve tek tek aramamak , konum paylaşımının kontrolünü yapmak ve istediğimiz kişileri ve/veya konum paylaştığımız herkesi buradan görüp konum paylaşımımızı durdurabiliriz.

Aynı zamanda buradaki Konumumu Paylaş özelliğini pasif ederek istediğimiz zaman hiç bir paylaşımı durdurmadan ya da uygulamayı kaldırmadan konumumuzun paylaşımını durdurabilir istediğimiz zaman açabiliriz.

Konum paylaşım ayarlarının resimli anlatımı için tıklayınız..

NOT : Konum Paylaşımı özelliği Apple ürünleri arasında geçerlidir. Bu cihazlara bir Apple kimliği ile giriş yapılmış olması gerekmektedir.

NOT : Tanıdığınız ya da tanımadığınız , iyi niyetli ya da kötü niyetli olarak kişiler şaka ya da reel bir fiil olarak sizin bilginiz olmadan konumunuzu paylaştı ise kontrol edebilirsiniz.

NOT : Cihazınız da bir zararlı yazılım dahi olsa şüphelendiğiniz anda bir uzman kontrolünden geçene kadar ‘Konumumu Paylaş’ özelliğinin pasif konumda tutarak konum aktarımının yine önüne geçebilirsiniz.

iyi günler & çalışmalar ..